Firma sahibinin 1980 yılında küçük yaşlarda aileden başlayan inşaat sektörüne olan   ilgisi,1998  yılında ilk mağazalarını Suadiye'de açarak sektöre adımlarını atmışlardır.Yenilikçi çözümler sunan bir çok  farklı yerli ve yabancı markayı tüketicilerle buluşturmaktadır.

Faaliyet süresi boyunca müşterilerine her zaman en kaliteli ve en yeni ürünleri sunarken, doğru fiyat konumlandırması, sınırsız hizmet kalitesi ve güvenilir marka imajı ile dünyanın önde firmalarının tasarımlarını müşterilerinin beğenisine sunmaya devam etmektedir.

İkinci mağazasını 2006 yılında hayata geçiren UTAÇ çevresine sektörle ilgili yeni firmaların gelmesini sağlayarak birçok ürününü de bu alanda teşhir etmiştir.

İthal veya Yerli vitrifiyeden musluğa, porselen seramikten duvar kâğıdına, yer kaplamasından, suya dayanıklı parkeye uzanan ve birçok alternatife sahip ürün çeşitleri için UTAÇ mağazaları veya www.utacyapi.com sitesinden evlerinde pratik ve seçkin çözümler üretmek isteyenlerin tüm ihtiyaçlarına cevap verilmektedir.

30 yıllık deneyimin getirdiği bilgi birikimi ve tecrübeyi yenilikçi çözümlerle geliştiren UTAÇ YAPI 2010 yılından itibaren internet sektöründe faaliyetine devam etme kararı alarak sektörde toplu işlere devam ederek,yapı marketlere ve büyük üreticilere kendi üretiminde olan teknolojik ürünleri ve aksesuarları vererek tedarikçi rolünde adımlar atmış,sektördeki geleceğini garanti altına almıştır.

Ayrıca kazançlarını değerlendirerek enerji sektöründe faaliyet göstererek led ayna ve led ampul üretimine dahil olarak YEŞİL ENERJİ sektörünün geleceğimiz de olan önemini vurgulamak için çalışmalarına ve girişimlerine devam etmektedir.Bu anlamda üreticisi olduğu Led Ayna Led Ampul Led Floreran ürünlerinde ihracatda dahil olmak üzere ağırlık vermektedir. 

Teknoloji ve kaliteyi ürünlerine doğru bir şekilde uygulamayı hedefleyen UTAÇ 'ın hizmette hız ve sınır tanımayan, müşteri odaklı bir hizmet anlayışını benimseyen tecrübeli ve uzman personel kadrosu ise tüketicilerin arzularına yanıt verebilmektedir. Talep edildiği takdirde, projelendirme hizmeti, mimari hizmetler ve montaj desteği sağlayan UTAÇ, teknik servisi ve uzman personeli ile tüm ihtiyaçlara çözüm bulabilmektedir.

UTAÇ YAPI tüm bu faaliyetleri sürdürürken insan odaklı yönetim anlayışını,doğayı korumayı ve bir dünya mirası olan şehrini tanıtmayı ihmal etmemiş;bu konularda da sürekli faaliyetlerde bulunmaktadır.